HISTORIA

1978

Powstanie firmy Formika (po łacinie mrówka) i rozpoczęcie produkcji artykułów motoryzacyjnych z tworzyw sztucznych w trudnych warunkach gospodarki, która nie sprzyjała prywatnej inicjatywie. Założycielem, pomysłodawcą i twórcą firmy jest Jerzy Przywuski. Ekonomista z pasją i wizją.

1983

Do Jerzego Przywuskiego (z lewej) dołącza wspólnik – Wojciech Zasadziński (prywatnie szwagier).

1991

Zmiana profilu działalności firmy i zaistnienie na rynku opakowań oraz na rynku spożywczym. Formika jako pierwsza w Polsce rozpoczyna produkcję opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu spożywczego. Są to przede wszystkim pojemniki na jogurty, serki, śmietany itp. wykonywane metodą ciśnieniową i wtryskową, następnie drukowane metodą suchego offsetu. W bardzo krótkim czasie firma zdobywa zaufanie wielu klientów.

1996

Po zaledwie 5 latach od rozpoczęcia produkcji opakowań z tworzyw sztucznych Formika osiąga pozycję lidera na rynku polskim i zaczyna przyciągać zagranicznych inwestorów

1997

Sprzedaż wszystkich maszyn oraz know how austriackiemu koncernowi Greiner, który w Teresinie pod Warszawą otwiera nowy zakład produkcyjny funkcjonujący przez rok pod nazwą Greiner – Formika. Jerzy Przywuski, wraz ze swoim ówczesnym wspólnikiem – Wojciechem Zasadzińskim, uczestniczą w całym procesie uruchomienia zakładu oraz zatrudnienia i wyszkolenia ludzi.

1998

Następuje całkowite rozdzielenie Formiki od Greinera (Wojciech Zasadziński zostaje w Greinerze i do dziś jest tam Prezesem Zarządu, a Jerzy Przywuski rozwija dalej Formikę). Formika, ze 100% kapitałem polskim, rozpoczyna nową działalność – produkcja wieczek aluminiowych dla przemysłu spożywczego metodą FLEXO UV - dotychczas w kraju nikt nie stosował tej technologii, istniało wyłącznie tradycyjne, solventowe flexo, charakteryzujące się dużo niższą jakością druku niż technologia UV. W Formice stanęła pierwsza w tej części Europy maszyna sekcyjna do druku  flexo uv.

2003

Formika pod sterami Jerzego Przywuskiego bardzo dynamicznie się rozwija i pojawia się potrzeba rozbudowy parku maszynowego o kolejną drukarkę flexo uv.

2006

Niespodziewana, przedwczesna śmierć założyciela firmy, Jerzego Przywuskiego. Zawsze pozostanie on w pamięci pracowników i współpracowników jako osoba pełna radości życia, energii, ogromny autorytet i fachowiec oraz wizjoner. Każdy, kto miał okazję z nim pracować podkreśla, że był osobą nieprzeciętną i wyprzedzającą swoje czasy.  Po jego śmierci firma w 100% pozostaje w rękach rodziny i jest zarządzana przez córkę wraz z mężem.

2010

Firma ulega wielu modernizacjom informatycznym (m.in. wprowadzenie w pełni zintegrowanego systemu ERP) oraz pojawiają się kolejne maszyny drukarskie. Następuje również odnowienie elewacji zewnetrznej.

2013

Bardzo szybki i dynamiczny rozwój powoduje, że dotychczasowa lokalizacja w Raszynie okazuje się zbyt ciasna. Formika kupuje ziemię w Parzniewie pod Warszawą i rozpoczyna budowę nowego zakładu.

2014

Po 9 miesiącach od rozpoczęcia budowy następuje otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Parzniewie. Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie dedykowanych do produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego. Na niemal 6000 m2 znajduje się jedyny w Europie Centralnej i Wschodniej clean room klasy D (ISO 8), w którym produkowane są aluminiowe opakowania na leki. Nowy zakład ma możliwości produkcyjne około 100 000 000 MB, jednak już na etapie planowania inwestycji został tak zaprojektowany, aby w łatwy sposób można go było rozbudować.

2019

W marcu 2019 zakończyliśmy budowę drugiego zakładu produkcyjnego. Podwojona została zarówno przestrzeń produkcyjna jak i biurowa. Połączone zakłady po rozbudowie mają powierzchnię 11502 m2, z czego produkcja stanowi prawie 6000 m2, magazyny 3000 m2,  a biura 1200 m2. Zakłady pomimo połączenia są całkowicie oddzielone od siebie przeciwpożarowo oraz instalacyjnie.

W nowych przestrzeniach produkcyjnych stanęła jedna z najnowocześniejszych na świecie maszyn drukarskich, 11 sekcyjna z uszlachetnianiem, sitem oraz z tłoczeniem na zimno (cold stamping) oraz jedyna i pierwsza na świecie maszyna do produkcji tub, dająca możliwość m.in. niewidocznego łączenia decoseam w standardzie.